اولین قطار چین به سوی افغانستان حرکت کرد

 

قرار است ماهانه دوبار قطار باربری چین وارد افغانستان شود. نخستین قطار باربری چین با ۸۴ کانتینر محموله‌  بازرگانی تا پانزده روز دیگر وارد شهر حیرتان افغانستان می‌ شود. این قطار پس از گشایش اولین خط آهن میان چین و افغانستان، از شهر«  نن تونگ » ایالت « جیانگ سو»  در شرق چین حرکت کرده ؛ و پس از عبور از قزاقستان و ازبیکستان وارد حیرتان می ‌شود.

بنا بر برنامه‌ های تعیین شده، قرار است ماهانه دوبار قطار باربری چین وارد افغانستان شود. این خط آهن از شمار  برنامه‌ های افغانستان و چین به هدف ایجاد یک مسیر تجارتی است که در سال ۲۰۱۳ ترسایی از سوی رییس جمهوری چین طرح و به نام « یک کمربند ـ یک راه » نامگذاری شده بود. به گفته‌  مقام‌های چینی، این خط آهن بخشی از تلاش‌ها برای وصل کردن دو کشور در بخش بازرگانی تحت برنامه‌  « یک کمربند ـ یک راه » است. به گزارش « تلویزیون یک » مقام‌های کشور نیز این راه یک فرصت تازه برای احیای راه ابریشم می‌ دانند.

جانان موسی زی سفیر افغانستان در چین گفته است که این خط آهن به هدف انتقال مستقیم کالاهای تجاری میان هر دو کشور راه ‌اندازی شده است. افزون بر این؛ حدود هشت هفته پیش اعلام شده بود که پرواز‌های مستقیم میان شهرهای ارومچی چین با کابل بر قرار شده است. ظاهراً اجرای این خط آهن و راه‌اندازی پروازهای مستقیم میان دو کشور از جمله  طرح‌های چین برای اجرای برنامه‌  راه ابرشم نوین « یک کمربند ـ یک راه » است که افغانستان در آن نقشی مهمی خواهد داشت./ اسپونتنیک

 بامداد ـ  رخداد های مهم کشور ـ ۱/ ۱۶ـ ۲۶۰۸