در پی قیام دانشجویان در دانشگاه های امریکا ،این جنبش اعتراضی در برابر نسل کشی رژیم صهیونیستی به دانشگاه های سوربن و ساینس پو در فرانسه ، هومبولت در المان ، دانشگاه های مکسیکو، ایتالیا ، استرالیا و ... گسترش یافته است . این اعراضات دوامدار و دامنگستر ضدصهیونیستی با وجود تهدید، پیگرد ، تهمت زنی های طبقات حاکم صهیونیستی اسراییل ، بازداشت هزاران مظاهره کننده ، اخراج  دانشجویان  و استادان از پوهنتون ها و ... با حمایت بی مانند مردمان جهان روبرو شده است . امپریالیزم خبری و رسانه های وابسته به آن که بنام تجلیل از « روزجهانی آزادی مطبوعات ـWorld Press Freedom Day » گلو پاره میکنند ، قیام دانشجویان در امریکا را بی ارزش جلوه داده ، در برابر اقدامات اداره بایدن و برخورد خشن پولیس و ادارات امنیتی در امریکا و سایر کشورها مهرسکوت بر لب زده اند . در ادامه نشر گزارشات در مورد اعتراضات دانشجویان در امریکا* ، اینک گفت وگوی چند دانشجو از پوهنتون شهری نیویارک را برای خواننده گان گرانقدر تارنمای بامداد پیشکش میداریم . امید مورد توجه قرارگیرد ـ بامداد

 

دانشجویان معترض در امریکا چه میخواهند ؟

به گزارش رسانه ها ،  دانشجویان پوهنتون ‌های سراسر امریکا هم‌ اکنون در دومین هفته اعتراضات علیه رژیم صهیونیستی بوده و خواستار آتش‌ بش در نوار غزه و تحریم نهادهای صهیونیستی حامی اقدامات این رژیم در باریکه غزه هستند.در میان ده‌ها موسسه آموزش عالی« پوهنتون شهری نیویورک ـ The City University of New York» با پیروی از پوهنتون کلمبیا، به مرکز فعالان دانشجویی حامی صلح در غزه بدل شده است.

در این راستا،روزنامه انگلیسی ‌زبان تهران‌ تایمز با دو تن از سازمان ‌دهنده گان اصلی این اعتراضات به نام‌های «حدیقه» و «سارا» که به ‌دلیل هراس از اقدامات تلافی‌ جویانه، خواسته‌ اند با نام کوچک شناخته شوند، مصاحبه‌ای انجام داد که مشروح آن را با هم می ‌خوانیم.

پرسش : ابتدا درباره اعتراضات دانشجویی در حمایت از حقوق فلسطینیان از جمله بازه سنی، مذهب و تنوع نژادی آنها توضیحات و اطلاعاتی بدهید.

پاسخ : دانشجویان معترض در دانشکده شهری نیویورک، با پیشینه، تبار و وابستگی‌های مختلف در این اعتراضات شرکت کرده‌اند. آنها از فاکولته ‌های مختلف پوهنتون شهری نیویورک آمده‌اند، پوهنتونی که با بیش از ۵۰۰ هزار دانشجو از ۲۵ فاکولته ، بزرگ ‌تربن پوهنتون دولتی شهری امریکا محسوب می ‌شود. دانشکده شهری هم یکی از این دانشکده‌هاست. علاوه بر این، دانشجویانی از پوهنتون کلمبیا و سایر موسسات آموزش عالی در اعتصابات همبستگی با غزه حضور دارند. اعضای هیات علمی دانشکده هم به اعتراضات ملحق شدند و با حمایت و هدایت، به دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه رهبری جنبش را داده‌اند.معترضان ۱۸ تا ۸۰ ساله در این اعتراضات شرکت دارند. تشکل دانشجویی پوهنتون شهری نیویورک به شدت متنوع و چندملیتی است، به طوری که دانشجویانی از کشورهای عمیقاً تحت تاثیر امپریالیزم امریکا در جنوبِ جهانی ،به ویژه جهان اسلام در آن عضویت دارند. با این حال، دانشجویانی از آسیا، امریکای لاتین، جنوب آسیا و کشورهای عربی نیز در این اعتراضات حاضر هستند. عقاید مذهبی‌ (اسلام، یهودیت و مسیحیت) نیز برای بسیاری از دانشجویان انگیزه حضور در اعتراضات است. اما شمار زیادی از دانشجویان سکولار هم خود را ملزم به اعتراض علیه خشونت و امپریالیزم شهرک‌ نشینان می ‌دانند. فلسطین ما را با انواع و اقسام خطوط مشی مذهبی، سیاسی، نژادی و قومی از سراسر جهان (عرب، یهود، سفید، سیاه، لاتین، جنوب آسیا و …) یا یکدیگر متحد کرده است.

پرسش : مسوولان پوهنتون تا اینجا چه واکنشی به اعتراضات داشته‌اند؟

پاسخ : پوهنتون ماموران امنیتی را اعزام کرده است که با دانشجویان رفتار تهاجمی دارند. عصر روز اول اعتراضات، یکی از ماموران با یک دانشجو درگیر شد و در ادامه گروهی از دانشجویان آن مامور را از حیاط پوهنتون بیرون راندند. تصاویر ویدیویی این حادثه ضبط شد و به فضای مجازی راه پیدا کرد و نشان داد که پوهنتون سلامت دانشجویان را در اولویت نمی ‌داند. برای تامین امنیت، تنها و تنها به خودمان متکی هستیم! پوهنتون همچنین ساختمان‌ها را در واکنش به اعتصابات، تعطیل کرده است. این اقدام مشکلات بهداشتی را تشدید کرده و نقض حقوق دانشجویان است زیرا هزینه‌های محوطه پوهنتون با فیس آنها تامین می ‌شود.

تمام اینها نشان می ‌دهد که پروژه صهیونیست تا چه اندازه با پوهنتون ما تنیده شده است ، آنهم پوهنتونی دولتی که انتظار می ‌رود تا برابر مردم پاسخ گو و در کنار مردم باشد. مدیریت پوهنتون ما برای دفاع از سرمایه‌ گذاری بیش از ۸.۵ میلیون دلاری ‌اش در شرکت ‌های حامی نسل‌ کشی رژیم صهیونیستی و همچنین جهت جلب رضایت اعانه‌ دهندگان، سیاستمداران و متولیان صهیونیستی، با چنگ و دندان مقابله می ‌کند. این (دفاع کورکورانه) نشان می ‌دهد که اعتراضات علیه تجاوز صهیونیست‌ها و سرکوب این اعتراضات، تا چه اندازه برای متولیان و مدیریت کالج ما اهمیت دارد.

پرسش : آیا پولیس هم مداخله کرده است؟

پاسخ : پولیس اطراف معترضان حصار کشیده و بالای سر آنها هم پهپاد و هلیکوپتر پرواز می ‌کند. پولیس و رژیم صهیونیستی با هم مرتبط هستند و قدرت ‌شان دو روی یک سکه است اما تا زمانی که مردم شجاع و دلاور فلسطین به مقاومت برابر خشونت صهیونیست‌ ها ادامه می ‌دهند، ما هیچ هراسی نداریم. فلسطینیان حق دارند مقابل استعمار و اشغال مقاومت کنند و ما هم این حق مقدس را داریم که برای این سرزمین های شغالی، در امریکا کنار آنها بایستیم و مقاومت کنیم.

پرسش : از پوهنتون چه درخواستی دارید؟

پاسخ : دانشجویان ۵ خواسته دارند:

۱- تحریم و عدم سرمایه‌ گذاری در شرکت‌ هایی که به هر شکل همدست نسل ‌کشی امپریالیستی صهیونیست‌ها هستند، از جمله شرکت‌ های دخیل در تولید سلاح، فناوری، جاسوسی و ساخت و ساز. شفافیت مالی کامل درباره سرمایه ‌گذاری ‌های پوهنتون شهری نیویورک الزامی است.

۲- تحریم تمام سفرهای آکادمیک به اسراییل از جمله برنامه برث ‌رایت، فول ‌برایت و سفرهای «پرسپکتیو»، لغو هرگونه همکاری با نهادهای آکادمیک اسراییل از جمله رویدادها، فعالیت‌های مشترک، توافقنامه‌ها و همکاری تحقیقاتی.

۳- همبستگی با مردم فلسطین شامل تایید و تاکید بر حقوق آنها برای برخوردای از آزادی ملی و حق بازگشت به کشور فلسطین، صیانت از دانشجویان و کارمندان پوهنتون شهری نیویورک که علیه نسل ‌کشی در نوار غزه و درحمایت از آزادی فلسطین، دست به اعتراض می ‌زنند. ابقای اساتیدی که به دلیل ابراز همبستگی با فلسطین اخراج شده‌اند.

۴- خارج کردن نیروهای نظامی از پوهنتون شهری نیویورک و هارلم از جمله خروج نیروهای اشغالگر اسراییلی و همچنین معاونت پولیس نیویورک از تمام محوطه‌ های پوهنتون شهری. توقف همکاری، آموزش و استخدام در نهادهای امپریالیستی همچون سازمان اطلاعات مرکزی (سی‌آی‌ای)، معاونت امنیت میهن و مرکز آموزشی عملیات تاکتیکی (TOTC). حذف تمام نمادهای امپریالیستی امریکا از محوطه‌های دانشگاهی و تغییر نام ساختمان «کالین پاول » به  «شکور مورالز».

۵- تاسیس یک دانشکده شهری در پوهنتون نیویورک که هزینه ‌های آن کاملاً تامین ‌شده، معاف از شهریه و مستقل از اعانه‌ دهندگان صهیونیستی و امپریالیست باشد. برقراری مجدد وضعیت معافیت از شهریه، صیانت از اتحادیه کارمندان پوهنتون و عقد قراردادهای منصفانه.

پرسش : آیا رهبری پوهنتون تا اکنون برای رسیده گی به نگرانی‌ها و درخواست‌های شما از طریق مذاکره اقدام کرده است؟

پاسخ : مذاکره با مدیریت پوهنتون شروع شده است اما حسن نیت در آن وجود ندارد. ما به‌ رغم ابراز نگرانی‌ ها، هنوز اجازه ملاقات و حضور در جلسه با فلیکس ماتوس رودریگز، رییس پوهنتون را کسب نکرده‌ایم. درخواست ما برای استفاده از چادر به عنوان سرپناه در شرایط جوی نامناسب هم رد شده است.

علاوه بر این، یک دانشجوی جوان مسلمان بدون هیچ توجیهی بازداشت و به جرم نقاشی گرافیتی روی دیوار در نخستین روز اعتصاب متهم شده است. این اتهام، می ‌تواند چهار سال حبس برای او در پی داشته باشد!

خواستار تبریه شدن او از تمام این اتهامات شده‌ایم. مادامی که مدیریت پوهنتون با چنین بی‌ حرمتی با ما رفتار می ‌کند، نمی ‌توانیم در مذاکرات شرکت کنیم.

پرسش : آیا فکر می ‌کنید که دانشجویان در نهایت قادر به تاثیر بر سیاست‌ های کاخ سفید شوند؟

پاسخ : قطعاً !

دانشجویان آینده این کشور هستند و عمده تغییرات مهم اجتماعی در تاریخ امریکا از حیاط پوهنتون‌ها جرقه خورده است. ورق علیه رژیم صهیونیستی برگشته است و خودداری ما از مشارکت در این نسل‌ کشی، دال بر همین موضوع است. اگر اعتراضات دانشجویی با خشونت و زور پاسخ داده می ‌شود، به این دلیل است که آنها به خوبی از این مساله آگاهند و از ما می ‌ترسند. چیزی که بیشتر از همه آنها را می ‌ترساند این است که ما ترسی به دل نداریم. ما می ‌دانیم که طرف درست هستیم و مساله فلسطین برای ما بیشتر از هر چیز اهمیت دارد. ما شکست نخواهیم خورد.

 

* رجوع کنید به مقاله « اعتراضات ضدصهیونیستی در دانشگاه های امریکا » در نشانی زیر :

http://bamdaad.org/ejtemaey/4869-2024-04-24-20-48-24.htm

 

 

بامـداد ـ فرهنگی و اجتماعی ـ ۱/ ۲۴ـ ۰۴۰۵

 

Copyright ©bamdaad 2024