با گسترده ‌ترشدن جنبش‌های دانشجویی در حمایت از فلسطین و مخالفت با رژیم صهیونیستی، دانشگاه‌های امریکا با چالش دشواری مواجه شده اند و به نظر میرسد اقدامات برای کنترول اعتراضاتی که انتظار می ‌رود تا پایان سال تحصیلی ادامه یابد، با شکست مواجه شده‌است….

به گزارش روز سه شنبه روزنامه امریکایی نیویارک تایمز : ده ها تن از معترضان در روز دوشنبه دردانشگاه های نیویارک و ییل ، زندانی شدند اما حق انتخاب های مقامات در این دانشگاه ها و سایر دانشگاه های امریکا برای کنترول اعتراضات رو به اتمام است.

در دانشگاه نیویارک، پولیس برای دستگیری دانشجویان معترضی که از شب قبل اعتراض خود را آغاز کرده بودند، وارد عمل شد و به بن بست در رویارویی بین دانشجویان معترض و مدیریت دانشگاه پایان داد.

در دانشگاه ییل نیز پولیس دانشجویان معترض را برای دریافت احضاریه به دلیل ورود غیرقانونی به محوطه دانشگاه همراهی کرد.

در دانشگاه کلمبیا، صنوف درسی روز دوشنبه تعطیل شدد و از محصلین خواسته شد در خانه های خود بمانند و در صنف های مجازی شرکت کنند.

محوطه دانشگاه هاروارد به دلیل امکان برگزاری تظاهرات در حمایت از فلسطین به روی عموم بسته شد. مسوولان این دانشگاه نگران برپایی خیمه هایی در ابراز همبستگی با فلسطینی ها در دانشگاه ها بودند. اقدامی که دانشجویان دانشگاه کلمبیا هفته قبل از آن انجام داده بودند و پولیس اقدام به برچیدن آن کرد.

بر اساس گزارش نیویارک تایمز، با گذشت کمتر از یک هفته از دستگیری بیش از ۱۰۰ معترض در دانشگاه کلمبیا، مقامات در بیشتر دانشگاه های معتبر امریکا با چالش نحوه آرام کردن جنبش های دانشجویی مواجه هستند و عمدتا در این هدف شکست خورده اند.

روزنامه گاردین نیز گزارش داد، پس از سرکوب دانشجویان در کلمبیا، دانشجویان در سراسر امریکا اعتراضات خود را به منظور نشان دادن همبسته گی خود با آنها آغاز کرده و از مسوولان دانشگاه خواستند از آتش بس در غزه حمایت کنند. دانشجویان معترض همچنین خواستار حذف شرکت های مرتبط با رژیم صهیونیستی شوند.

دانشجویان در دانشگاه های براون، پرینستون و نورت وسترن در روز جمعه و روزهای آخر هفته در امریکا تظاهرات کردند.

همچنین دانشجویان موسسه فناوری ماساچوست و کالج امرسون که هر دو در منطقه بوستون واقع شده اند، اعتراضات خود را آغاز کرده اند.

سایر موسساتی که شاهد اقدامات اعتراضی بودند عبارتند از دانشگاه بوستون، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، و دانشگاه کارولینای شمالی.

با این حال اعتراضات فقط به دانشجویان محدود نمیشود و بر اساس گزارش گاردین، اردوگاه جدیدی در حال شکل گیری است و صدها نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه ها برای اعتراض به نحوه موضع گیری جو بایدن رییس جمهوری امریکا به جنگ غزه و تهاجم رژیم صهیونیستی دست به تجمعات گسترده زده اند.

در پی ادامه ی جنگ در غزه و کشتار و گرسنگی دادن به مردم بی پناه این سرزمین، دانشگاه‌های سراسر ایالات متحده شاهد بزرگ ‌ترین موج تجمعات اعتراضی از آغاز جنگ هستند. دانشگاه کلمبیا در نیویارک کانون اصلی این اعتراضات بوده است. دانشجویان در این دانشگاه و دیگر مراکز آموزشی از سواحل شرقی تا غربی، با برپایی خیمه های اعتراضی به نشانه‌ همبستگی با مردم غزه، به ادامه جنگ اعتراض می کنند.

این اعتراضات که به صورت خودجوش و با حمایت گروه‌های دانشجویی و برخی از اساتید برگزار می شود، شامل برنامه‌هایی چون کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی‌ها و نمایش‌های فرهنگی در محیط‌ های باز دانشگاهی است.

خبرنگار نیویارک تایمز گزارش می ‌دهد این اعتراضات که از اکتوبر سال گذشته آغاز شده‌اند، در نتیجه افزایش تنش‌ها و تداوم درگیری‌ها در غزه، به اوج خود رسیده‌اند. دانشگاه‌ها که پیش ‌تر اعتراض کرده بودند، با تصمیم ‌گیری‌های جدید مواجه شده‌اند. به عنوان نمونه دانشگاه کلمبیا، اخیراً دستور داده است که تمام صنوف به صورت آنلاین برگزار شوند تا از تجمع دانشجویان در محوطه دانشگاه جلوگیری شود. در این دانشگاه تدابیر امنیتی شدید به اجرا گذاشته شده است.

این تجمعات نه تنها در نیویارک، بلکه در دیگر دانشگاه‌های بزرگ مانند دانشگاه عمومی نیویارک  (NYU) و دیگر دانشگاه‌ها در میشیگان، برکلی، و مینه ‌سوتا نیز صورت گرفته است. در برخی از این موارد، تدابیر امنیتی و واکنش‌های پولیس، مانند دستگیری‌ های اخیر، اعتراضات گسترده تر دانشجویان و حامیان حقوق بشر برانگیخته است.

روز ۲۲ اپریل، دانشگاه نیویارک شاهد تظاهرات گسترده‌ای بود که در آن دانشجویان با برپایی تجمعاتی همراه با شعارهای حمایت از غزه، نسبت به ادامه جنگ اعتراض کردند. این تحرکات اعتراضی با پوشش رسانه ‌ای گسترده‌ای همراه شد.

پولیس در چندین مورد اقدام به تخلیه خیمه های معترضین و دستگیری دانشجویان کرده است. در دانشگاه عمومی نیویارک، دستگیری‌های گسترده‌ای صورت گرفت و روسای دانشگاه نیز تدابیر امنیتی شدیدی اعمال کردند که شامل نصب دوربین‌ها، استقرار نیروهای امنیتی و بستن راه های ورود و خروج غیرضروری به دانشگاه بود.

دولت فدرال و کنگره به این اعتراضات واکنش نشان داده اند. برخی از قانونگذاران و سیاستمداران خواستار بررسی بیشتر و اتخاذ تدابیر مشخص برای مدیریت این بحران شده‌اند./ صدای مردم

 

بامـداد ـ فرهنگی و اجتماعی ـ ۱/ ۲۴ـ ۲۴۰۴

Copyright ©bamdaad 2024