کرونا یا بایدن، کدام یک رقیب ترامپ میشود ؟

 

مجتبی جلال زاده

در ابتدای انتخابات درون حزبی دموکرات ها، کمتر کسی فکر می کرد که جو بایدن بتواند به عنوان رقیب نهایی ترامپ معرفی شود؛ نامزدهایی مانند بوتجیج که شگفتی ساز شد یا الیزابت وارن که توانست به خوبی در نظرسنجی ها رشد کند، بودند، اما شانس برنی سندرز سوسیالیست بیشتر از دیگر رقبا بود. آنچه ورق را برگرداند و موجب شد تا گمانه زنی ها و امیدهای انتخاباتی جای خود را به واقعیت های موجود بدهد، انتخابات مقدماتی ایالتی بود، اتفاقی که برگ برنده را به دست جو بایدن داد. اگرچه در ابتدا فرد نهایی برای رقابت با ترامپ نامعلوم بود، اما تحلیل ها موجب می شد فقط دو نام به عنوان رقیب ترامپ مطرح باشند؛ بایدن و سندرز. همین موضوع احتمالا جریان اصلی در تحلیل های انتخاباتی کاخ سفید و مشاوران ترامپ هم بوده است، چرا که او روی گزینه بایدن، تمرکز بیشتری داشت و تلقی جدی تری از رقیب نسبت به بایدن وجود داشت تا آنجا که مرزهای رقابت را از امریکا فراتر برده و ترامپ را وادار کرد برای ضربه زدن به رقیب احتمالی خود (در گذشته و رقیب اصلی اش در اکنون) دست به دامان اوکراینی ها شود، به طوری که ماجرای «اوکرایین گیت » پیش آمد و ترامپ تا پای میز محاکمه برای استیضاح نیز پیش رفت. بایدن چهره ای شناخته شده برای امریکایی ها است. او هشت سال به عنوان اصلی ترین یار اوباما ایفای نقش کرده است.

از اولین پیامدهای سیاسی شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در امریکا، تسریع روند انتخاب نامزد حزب دموکرات بود، پروسه ای که منجر به انتخاب بایدن به عنوان گزینه نهایی دموکرات ها شد.از سوی دیگر، مواجهه دولت امریکا و شخص ترامپ با بحران مذکور، با انتقادهای زیادی به ویژه در سطح داخلی مواجه بوده و اختلاف های شدیدی را میان دولت و مقام های ایالتی به وجود آورده است. ترامپ دریکی، دوسال اخیرهمواره موفقیت های اقتصادی خود را به رخ رسانه ها و رقبای خود می کشید، حالا امریکا درگیر شیوع کرونا شده و به نظر می رسد کرونا تبدیل به پاشنه آشیل وی در انتخابات آتی امریکا شود.

بحران اقتصادی ناشی از این همه گیری، بسیار بزرگ تر از بحران مالی و اقتصادی سال ۲۰۰۸ ترسایی خواهد بود. این بحران می تواند منجر به پایین ترین میزان رشد اقتصادی در ۷۴ سال اخیر در امریکا شود.یکی از عواملی که می تواند تاثیر زیادی بر انتخابات آینده امریکا داشته باشد، وضعیت اقتصاد و نرخ بی کاری در این کشور است. ترامپ محبوبیت خود را درسال های گذشته بر اساس رشد اقتصادی به دست آورد. در سه سال گذشته آمار بی کاری به نسبت بالایی کاهش یافت و امریکا شاهد رشد اقتصادی مناسبی بود. اگرچه این رشد اقتصادی از زمان ریاست جمهوری اوباما آغاز شده بود، اما مزایای این رشد نصیب ترامپ شد.اقتصاد موضوعی است که کارشناسان و مقامات اقتصادی و بیشتر ازهمه ترامپ را نگران کرده است. هم زمانی این وضعیت با کاهش قیمت نفت بر اثر رقابت عربستان و روسیه، ضربه دیگری به دولت امریکاست. همه این تحولات می تواند مقدمه بروز بحران اقتصادی جدیدی در امریکا شود. انزواگرایی و شعار «اول امریکا » اگرچه در انتخابات قبلی به نفع ترامپ تمام شد، این بار می تواند به پاشنه آشیل او تبدیل شود.

نظرسنجی مشترک «هیل» و «هریس ایکس» نشان می دهد ۵۲ درصد مردم امریکا از عملکرد دولت ترامپ ناراضی هستند.بزرگ ترین تهدید علیه ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۰، نزول و رکود اقتصادی است که می تواند دستاوردهایش را در بخش اشتغال و دستمزد معکوس کند. از سوی دیگر، یکی از روش های ترامپ برای پیروزی در انتخابات، افزایش میزان مشارکت است. اگر بحران کرونا در امریکا برای مدت زمان بیشتری و تا روزهای نزدیک به انتخابات در این کشور ادامه پیدا کند، ترامپ با بحرانی جدی روبه رو خواهد شد.تا انتخابات ریاست جمهوری نوامبر در امریکا، زمان بسیاری باقی است و در سپهر سیاست عملی، زمانی درخور توجه و سرنوشت ساز تلقی می شود، پس نمی توان درباره آینده چندان با قاطعیت سخن گفت، اما آنچه در چارچوب سیاست نظری و بر پایه تحلیل روندها می توان دریافت، این است که ترامپ برای انتخاب مجدد راه دشواری نسبت به دوره قبل از کرونا در پیش دارد.در یک نظرسنجی که از سوی دانشگاه «مان ماوث» انجام شده ست، ۴۸ درصد از شرکت کننده گان گفته اند در رقابت بین بایدن و ترامپ، به بایدن رای خواهند داد و ۴۵ درصد ترامپ را انتخاب کرده اند. به نظر می رسد فروکش کردن سیر صعودی بازار بورس امریکا، به خواب رفتن چرخه اقتصادی و در نهایت، متهم جلوه دادن ترامپ به سهل انگاری برای مقابله با ویروس کرونا می تواند اقبال کم نظیر او برای حفظ سکان کاخ سفید در چهار سال آتی را بیش از آنچه انتظار می رود، کم فروغ کند. ترامپ بعد از تجاهل های عامدانه در باب اهمیت ویروس کرونا، بالاخره قانع شد باید موقعیت پیش آمده را به نفع خود تغییر دهد؛ پس درحالی که همه کارزارهای انتخاباتی امریکا متوقف شده است، از تریبونی که کاخ سفید در اختیارش قرار داده، برای عرضه توانمندی های خود استفاده می کند. از اکنون تا زمان انتخابات ۲۰۲۰، ناشناخته های زیادی وجود دارد، اما واقعیت آن است که سقوط یا صعود ترامپ به میزان توانایی او درمهار کرونا ربط دارد. با این حال، راه برای بایدن نیز چندان هموار نیست. 

منبع تصویر : تلویزون آ ار دی 

 

بامداد ـ دیدگاه ـ ۱/ ۲۰ـ ۰۴۲۴

یادداشت : دیدگاه های ارایه شده اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب آبادی افغانستان دراسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است .

Copyright ©bamdaad 2020